IKAP IIWORKSHOPY

JAK ZKROTIT PC

Jak zkrotit PC a využít ho na maximum? Odpověď na tyto otázky jsme společně hledali s účastníky šesti workshopů, které se uskutečnily na naší škole díky projektu IKAP II. Workshopy proběhly prezenčně v nově vybavených učebnách výpočetní techniky, které jsme vznikly rovněž díky tomuto projektu.

Účastníci workshopu měli možnost proniknout nejen do hlubin základního ovládání PC, ale i do aplikací běžného užívání. Zejména velký zájem byl o nástroje kancelářského balíku a nástroje pro správu PC, či úpravu fotografií či videa.

Díky názornému výkladu lektorů jsme společně zvládli práci i s grafickými programy. Společně jsme se naučili pracovat s textem a typografií, upravovat obrázky, retušovat fotografie. Objasnili jsme si rozdíly mezi RGB a CMYK barvami nebo formáty PNG, JPEG, TIFF. Výsledkem našeho snažení byl návrh vlastního trička.

Workshopy byly určené všem, kteří chtěli proniknout nejen do základů práce s počítačem, ale i poodhalit tajemství počítačových „mraků“. Naučili jsme se tyto imaginární mráčky využívat tak, abychom měli přístup ke svým datům odkudkoliv a kdykoliv. Vyzkoušeli jsme si sdílení dokumentů, ale i společnou práci na úkolech.

Krůček od designové grafiky byla poslední část workshopů, která se zaměřila na základy práce v 3D modelovacím prostředí. Tato setkání nás vtáhla do fantastického světa 3D modelování, které následně využívá třeba 3D tisk.

Kromě získání základních dovedností měli účastníci možnost proniknout do světa tisku ovládaného přes cloud. Díky revoluční technologii Karmen Pill byli schopni ovládat své tiskárny odkudkoli na světě. Ať už seděli u počítače nebo měli k dispozici pouze tablet nebo chytrý telefon, síla 3D tisku byla doslova na dosah jejich prstů.

Ale co přesně znamená tisk ovládaný přes cloud? To překračuje konvenční hranice. Účastníci nejen mohli tiskárny ovládat na dálku, ale také spouštět tisky a spouštět programy prostřednictvím jednoduchého rozhraní v cloudu. Tato průlomová inovace přinesla pohodlí a flexibilitu na zcela novou úroveň, umožňující uživatelům snadno rozvinout svou kreativitu.

Jednou z nejimpozantnějších vlastností této technologie byla možnost sledovat celý tiskový proces v reálném čase. Díky integrované webové kamery mohli účastníci pečlivě sledovat průběh svých tisků odkudkoli. Bez omezení času mohli s jistotou spustit tisky přes noc díky vestavěnému osvětlení, které zajistilo perfektní výsledky i v nejtemnějších hodinách.

Cílem workshopů bylo prohlubování počítačové gramotnosti účastníků, zvyšování jejich kompetencí a upevňování sebedůvěry. Účastnici si vyzkoušeli i práci s umělou inteligencí, kterou účastníci workshopů mohli využít například pro tvorbu obrázků, videií či prezentací.

Pro mnohé účastníky byla tato setkání natolik inspirativní, že se zapojili do dalších aktivit školy věnovaných 3D tisku, grafice nebo práci v komunitním centru Makerspace.

Translate »