AKCE

NÁVŠTĚVA Z ISLANDU

Tento týden jsme prožili ve velmi milé společnosti našich islandských přátel z Verkmenntaskóli Austurlands z města Neskaupstaður,

Jedná se střední soukromou školu z východního pobřeží Islandu. Škola nabízí velmi rozmanitou škálu studijních oborů. Studovat zde můžete technické obory zakončené maturitní zkouškou v oblasti metalurgie, strojírenství a elektrotechniky. V nabídce nechybí ani obory s výučním listem – kadeřník, kovoobráběč, sociální pracovník nebo truhlář.

Tým islandských učitelů k nám zavítal v rámci mezinárodní spolupráce. Oplatili nám naši návštěvu z března loňského roku. I tentokrát bylo hlavním cílem setkání sdílení zkušeností v oblasti vzdělávání mladých lidí.

S našimi přáteli jsme navštívili spřátelenou VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora. Zasvěceným průvodcem nám byl ředitel školy, Ing. Josef Treml.

Chybět nesměla ani prohlídka naší školy. Role průvodce se ujal náš pan ředitel, Ing. František Pražák, Ph.D. Islandští kolegové si s chutí popovídali se žáky o nástrahách fyziky a matematiky. Pro žáky to byla skvělá příležitost procvičit si angličtinu, ale i poznat jinou kulturu. Islanďané prozkoumali technické vybavení školy a s chutí si dokonce zacvičili v posilovně.

Volný čas hosté využili k poznávání historických a kulturních památek Kolína a Kutné Hory. Rolí průvodců se tentokrát ujaly Mgr. Zuzana Hamtáková a Mgr. Daniela Skopalová, kterým vydatně pomáhal skvělý překladatel Ondra Skopal. Zahraniční objevitele zaujal gotický klenot sv. Barbory, tak trochu bizarní a unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory a jedinečná katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlici.

Návštěva byla pro všechny zúčastněné obohacující. Těšíme se na další společné setkání, které přinese nové zkušenosti a inspiraci.